Sedoanalgezja

Zdecydowaną większość zabiegów stomatologicznych można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym. W niektórych zabiegach korzystne może być zastosowanie sedoanalgezji.

Wskazaniem do tego typu znieczulenia są długotrwałe zabiegi lub lęk pacjenta. Najczęściej sedoanalgezja wykorzystywana jest w zabiegach implantologicznych połączonych z odbudową tkanki kostnej oraz przy usunięciu zatrzymanych zębów ósmych.

Zabieg odbywa się w obecności lekarza anestezjologa, który podczas zabiegu podaje leki sedatywne (uspokajające) i przeciwbólowe.
Działanie tych leków powoduje wyciszenie, często płytki sen przy zachowanej świadomości (nie jest to narkoza). Dodatkowym atutem jest brak negatywnych wspomnień związanych z zabiegiem.

Pacjent sam swobodnie oddycha, w tej metodzie nie stosuje się intubacji. Dzięki ograniczeniu odruchu wymiotnego jest możliwe skuteczne leczenie a nawet pobieranie wycisków u pacjentów z bardzo silnym odruchem wymiotnym. Ciśnienie krwi ulega obniżeniu.

Sedoanalgezja eliminuje uczucie lęku i zdenerwowania, odczucia bólowe są skutecznie hamowane, pacjent w trakcie zabiegu znajduje się w stanie ogólnego rozluźnienia i uspokojenia.


S