Dlaczego warto używać nici dentystycznych?

Stosowanie szczoteczki do zębów stanowi jedynie połowę sukcesu w zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Przy jej pomocy docieramy tylko do 3 z 5 powierzchni naszych zębów. Do dwóch pozostałych (między zębami) dotrzemy jedynie przy użyciu nici dentystycznej. Stosowana regularnie i prawidłowo, jest skutecznym sposobem na utrzymanie higieny jamy ustnej, ochronę przed próchnicą i chorobami dziąseł. Przestrzenie między zębami, do których tak trudno dotrzeć szczoteczką do zębów, są miejscem, gdzie rozwija się próchnica i zapalenie dziąseł. To w nich pozostają resztki pokarmu, gromadzi się płytka nazębna ułatwiając rozwój bakterii – źródło powstawania próchnicy.

Używanie nici dentystycznych może temu zapobiec. Ważne, aby jej stosowanie weszło nam w nawyk, tak jak mycie zębów.

Warto wiedzieć, że nitkowanie najlepiej wykonać przed wieczornym umyciem zębów pastą.


50 cm kawałek nici dentystycznej okręcamy wokół środkowych palców obu rąk, następnie chwytami ją kciukiem i palcami wskazującymi, pozostawiając między palcami kawałek ok. 2 cm. Nić ostrożnie wprowadzamy między zęby, następnie przesuwamy delikatnie w górę i w dół pamiętając o zawinięciu nici wokół zęba, który jest czyszczony. Ruch powtarzamy kilkakrotnie. W jednej przestrzeni międzyzębowej osobno czyścimy każdego zęba. Przechodząc do czyszczenie kolejnej przestrzeni międzyzębowej odwijamy z palców czysty kawałek nici. Prawidłowe nitkowanie oczyszcza całą powierzchnię styczną zęba. Szczególnie ważne jest aby delikatnie wprowadzać nitkę do szczeliny dziąsłowej (przestrzeń pomiędzy dziąsłem a zębem) ponieważ oczyszczanie tej przestrzeni zapobiega zapaleniu dziąseł i chorobom przyzębia. Niektóre przestrzenie międzyzębowe do dobrego oczyszczenia wymagają zarówno nitkowania oraz użycia szczoteczki międzyzębowej.

ZALECANA TECHNIKA SZCZOTKOWANIA

Szczotkę ustawiamy pod kątem 45 stopni włosiem w kierunku korzenia na granicy dziąsło – ząb. Część zakończeń włosia wchodzi do szczeliny dziąsłowej (przestrzeni między zębem a dziąsłem), wykonujemy kilka małych ruchów drgających tam i z powrotem, następnie ruch wymiatający w kierunku korony zęba.

Zwykle najdłużej czyścimy powierzchnie policzkowe zębów zaniedbując przy tym oczyszczanie powierzchni wewnętrznych. Dlatego zalecamy rozpocząć szczotkowanie od wewnętrznych powierzchni zębów dolnych i górnych, następnie powierzchnie zewnętrzne i żujące tak, aby wszystkie powierzchnie dostępne do oczyszczenia szczoteczką były dobrze wyszczotkowane.

Zalecana twardość włosia szczoteczki to średnia lub miękka.


W zależności od preferencji można używać szczoteczkę zwykłą lub elektryczną, wśród tych ostatnich szczególnie polecane są szczoteczki soniczne.
Do trudno dostępnych miejsc np. powierzchni dystalnych ostatnich zębów trzonowych zalecamy szczoteczkę jednopęczkową.
Dodatkowym zabiegiem higienicznym jest oczyszczanie grzbietu języka specjalną szczotka do języka lub też normalną szczoteczką w trakcie wieczornego mycia zębów.