CO TO JEST IMPLANT?

Implanty dentystyczne zastępują korzeń zęba, który musiał zostać usunięty lub też nigdy nie wyrósł. Implany wykonany jest z tytanu, materiału bardzo trwałego oraz bezpiecznego dla człowieka, nie wywołującego reakcji alergicznych ani innych reakcji niepożądanych. Implanty przypominają śrubki i mają długość od 8 do16 mm i grubość od 2,5 do 6 mm. Implanty są wyjątkowo bezpieczne dla ludzkiego organizmu. Najnowsze osiągnięcia implantologii minimalizują ryzyko ich odrzucenia. Powodzenie leczenia z użyciem implantów statystycznie wynosi 95-98%.W przypadku niepowodzenia należy odczekać 3 miesiące I ponownie wszczepić implant.

NA CZYM POLEGA WSZCZEPIENIE IMPLANTU?

Zabieg wszczepienia implantów to bardzo delikatny i precyzyjny zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub w sedoanalgezji, co sprawia, że zabieg jest całkowicie bezbolesny. Implantacja polega na “wkręceniu” tytanowej śruby implantu w kość szczęki lub żuchwy, następnie zaszywa się dziąsło. Po okresie zespolenia się implantu z tkanka kostną wykonuje się koronę, most lub inną pracę protetyczną w laboratorium protetycznym. Efektem leczenia jest nowy ząb lub zęby (implantokorony), które wyglądają całkowicie naturalnie.

DLA KOGO IMPLANTY?

Dzisiejszy rozwój techniki, nowoczesny sprzęt pozwala na zastosowanie implantów niemal w każdym przypadku. Implanty zębów są idealnym rozwiązaniem dla osób które straciły jednego zęba, szereg zębów czy też wykazują brak akceptacji protez. Implanty mają również zastosowanie w leczeniu całkowitego bezzębia.

CZYM ROZPOCZYNA SIĘ PROCES LECZENIA IMPLANTOLOGICZNEGO?

Rozpoczynając leczenie implantologiczne pacjent powinien wykonać zdjęcie panoramiczne oraz tomografię komputerową (TK), co pozwoli na dokładne zaplanowanie zabiegu implantacji. Przed implantacją dokonujemy również oceny stanu dziąseł, zębów. Zbierany jest wywiad lekarski. Wszystkie te elementy są konieczne do zaplanowania pełnego i skutecznego leczenia implantologicznego.

CZY ISTNIEJĄ PRZECIWWSKAZANIA DO WSZCZEPIENIA IMPLANTU?

Oczywiście istnieją przeciwwskazania do zabiegów implantologicznych. Leczenie implantem może zostać wykluczone bezwzględnie u osób u których zdiagnozowano:

  • ciężkie choroby psychiczne,
  • choroby układowe przebiegające ze znacznie obniżoną odpornością,
  • zaburzenia hematologiczne,
  • całkowity brak nawyków higienicznych,
  • skrajne przypadki atrofii czyli zaniku tkanki kostnej.

Istnieją również przyczyny względne, czasowo wykluczające przeprowadzenie leczenia implantologicznego, możliwe do zniwelowania i docelowego podjęcia się implantacji.

Przyczynami względnymi, czasowymi, są:

  • wiek pacjenta – młodzi poniżej 16. roku życia nie mogą zostać poddani zabiegowi umieszczenia implantów, ponieważ ich kościec nie jest jeszcze w pełni rozwinięty,
  • cukrzyca – należy na stałe wyrównać poziom cukru we krwi,
  • zła higiena jamy ustnej – konieczne jest przeprowadzenie higienizacji,
  • choroby przyzębia – zabiegi lecznicze na przyzębiu,
  • zaburzenia zgryzu – leczenie ortodontyczne,
  • brak odpowiedniej ilości tkanki kostnej – zabiegi odbudowy kości,
  • palenie papierosów.