PRÓCHNICA ZĘBÓW CHOROBĄ ZAKAŹNĄ

Po urodzeniu dziecka pamiętaj, że nieleczone i źle wyczyszczone zęby rodziców są źródłem bakterii, które zakażają jamę ustną dziecka w pierwszych miesiącach życia. Bakterie te odpowiedzialne są za rozwój próchnicy zębów. Aby uchronić dziecko przed tą chorobą, zadbaj o własne zęby i chroń malucha przed swoją śliną (nie oblizuj smoczka, łyżeczki i innych przyborów dziecka).

PIELĘGNACJA JAMY USTNEJ MAŁEGO DZIECKA

Staraj się poprzez dbałość o własne zęby i dziąsła ograniczyć liczbę szkodliwych drobnoustrojów w otoczeniu dziecka. W pierwszych latach życia dziecka zabiegi higieniczne w jamie ustnej dziecka wykonują rodzice. Regularnie oczyszczaj zęby niemowlaka przy użyciu szczoteczki nakładanej na palec. Wdrażaj u starszych dzieci nawyk szczotkowania zębów co najmniej rano i wieczorem. Maluch może wraz z Tobą ćwiczyć samodzielne szczotkowanie i w ten sposób wprowadzać ten dobry nawyk do swojego programu zajęć dnia.

PIERWSZA WIZYTA U STOMATOLOGA

Pierwszego badania jamy ustnej noworodka dokonuje tuż po urodzeniu pediatra. Troskliwi rodzice powinni potem nawiązać kontakt ze stomatologiem już w czasie wyrzynania się pierwszych zębów mlecznych, tj. po koniec pierwszego roku życia dziecka. Przejmie on kontrolę nad prawidłowym rozwojem zębów i kości szczęk oraz udzieli potrzebnych informacji.