OCZEKUJESZ DZIECKA? ZADBAJ O ZDROWIE JAMY USTNEJ

Planując ciążę zadbaj o zdrowie jamy ustnej. Udowodniono, że u przyszłych matek, które cierpią na zapalenie przyzębia (dziąseł i innych tkanek otaczających ząb) obserwuje się kilkukrotnie wyższe ryzyko porodu przedwczesnego. Zmiany chorobowe jamy ustnej mogą też niekorzystnie wpływać na rozwój płodu.

Nie odkładaj wizyty u dentysty do czasu zakończenia ciąży, zgłaszaj się do gabinetu w każdym przypadku pojawienia się niepokojących objawów

 

PRE-PROFILAKTYKA PRÓCHNICY

Profilaktyka prowadzona już przed narodzeniem dziecka jest jedną z najbardziej skutecznych form zapobiegania próchnicy, tej szeroko rozpowszechnionej chorobie jamy ustnej.

PROBLEMY STOMATOLOGICZNE KOBIET W CIĄŻY

Częstsze spożywanie pokarmów, skłonność do podjadania, nudności i wymioty powodują zmiany środowiska jamy ustnej, przyśpieszając rozwój próchnicy zębów i erozji szkliwa. Zmiany hormonalne w trakcie ciąży sprzyjają ponadto stanom zapalnym dziąseł i przyzębia (tkanek otaczających ząb), zwłaszcza u kobiet, które miały wcześniej podobne problemy. Stan zapalny objawia się krwawieniem, obrzękiem i bolesnością dziąseł. U niektórych kobiet na dziąsłach może pojawić się „guz ciążowy”. Jest to zmiana nie dająca dolegliwości bólowych, o zabarwieniu różowym, czerwonym lub fioletowym. Zwykle znika samoistnie po porodzie, chociaż może wymagać interwencji chirurgicznej.

DIETA I HIGIENA JAMY USTNEJ W OKRESIE CIĄŻY

Będąc w ciąży stosuj zbilansowaną dietę bogatą w wapń, zawierającą świeże warzywa i owoce, białe mięso i ryby. Zapewni to optymalne warunki rozwoju zębów płodu. Unikaj słodyczy, a zwłaszcza ich podjadania między posiłkami, gdyż słodkie przekąski predysponują do rozwoju próchnicy zębów. Rzetelnie, co najmniej dwukrotnie w ciągu dnia szczotkuj zęby pastą z fluorem, w połączeniu z oczyszczaniem powierzchni stycznych nicią dentystyczną. Są to podstawowe zabiegi higieniczne, które pozwalają na zachowanie zdrowych zębów i dziąseł. Dodatkowo lekarz dentysta może zlecić przyszłej matce płukanki o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym.

PROFILAKTYKA FLUORKOWA

W czasie ciąży dobrze się odżywiaj tak, aby dostarczyć sobie i dziecku wystarczającej ilości ważnych dla rozwoju zębów białek i składników mineralnych, w tym wapnia, fosforanów i fluoru. Stosowanie pasty z fluorem chroni uzębienie matki. O wprowadzeniu fluorkowej pasty lub innych produktów z fluorem do higieny jamy ustnej dziecka zdecyduje Twój stomatolog.

OPIEKA STOMATOLOGICZNA NAD KOBIETĄ W OKRESIE CIĄŻY

Planując ciążę zadbaj o zdrowie jamy ustnej. W pierwszym trymestrze odwiedź stomatologa w celu sprawdzenia stanu zębów i dziąseł. Drugi trymestr jest najkorzystniejszym okresem dla przeprowadzenia planowanego leczenia zębów i zabiegów profilaktycznych. Nie odwlekaj wizyty u dentysty do czasu zakończenia ciąży.