ENDODONCJA MIKROSKOPOWA

Mikroskopy zabiegowe znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, wszędzie tam gdzie potrzebna jest doskonała precyzja, powiększenie i oświetlenie. Niewątpliwie taką dziedziną jest endodoncja, gdzie często pole pracy ma powierzchnię poniżej 1 mm2. Podczas leczenia kanałowego często mamy do czynienia z przeszkodami naturalnymi takimi jak zwapnienia i przewężenia, lub jatrogennymi jak nieprawidłowo przeleczone kanałowo zęby w przeszłości, złamane wkłady czy instrumenty kanałowe po poprzednim leczeniu. Wszystkie zabiegi stomatologiczne wykonujemy pracując w powiększeniu, jednak szczególnie leczenie kanałowe, zwłaszcza zębów nieprawidłowo leczonych przed laty, wymaga użycia mikroskopu zabiegowego. Mikroskop dzięki dużemu powiększeniu (nawet 25-krotne) i silnemu oświetleniu pola zabiegu (doskonała widoczność) pozwala dostrzec szczegóły, których nie można dostrzec gołym okiem. Są to takie struktury jak dodatkowe ujścia kanałów w dnie jamy zęba, zwapnienia, znaczne zakrzywienie kanału czy też jego rozdwojenie, pęknięcia korzenia, perforacje, złamane i pozostawione fragmenty instrumentów kanałowych; ułatwia także postawienie diagnozy.

Po zdiagnozowaniu problemu przy pomocy mikroskopu i radiowizjografii, lekarz pod kontrolą mikroskopu przeprowadza leczenie, tzn. usuwa przy pomocy ultradźwięków zwapnienia i przewężenia, w przypadku zębów wcześniej leczonych kanałowo usuwa materiał wypełniający kanały, niekiedy pozostawione fragmenty instrumentów kanałowych, udrażnia kanały leczonych zębów, opracowuje mechanicznie i oczyszcza chemicznie oraz szczelnie wypełnia kanał lub kanały w zębie. Najczęściej stosowana jest metoda termicznej kondensacji gutaperki do wypełnienia kanałów. Tor wizyjny daje możliwość zapisania zdjęć z poszczególnych etapów leczenia, pomaga także w komunikacji między lekarzem a pacjentem, tzn. pacjent widzi w dużym powiększeniu to samo co lekarz. Ma to szczególne znaczenie przy podejmowaniu decyzji odnośnie postępowania ze znacznie zniszczonymi zębami lub zębami po urazie. Celem leczenia kanałowego jest usunięcie chorej, zainfekowanej bakteriami miazgi zęba, żeby infekcja nie rozprzestrzeniała się dalej. Dzięki temu leczeniu stan zapalny wokół korzenia zęba ulega wygojeniu.

Mikroskop na którym pracujemy, OPMI Pico MORA firmy Carl Zeiss, jest jednym z najnowocześniejszych na rynku. Pozwala zachować najwyższą ergonomię pracy, co ma ogromne znaczenie dla komfortu pacjenta w trakcie leczenia (uchylna głowica mikroskopu na boki przy zachowaniu niezmiennej pozycji tubusa lekarza). Wszystkie leczenia kanałowe przeprowadzamy z izolacją leczonego zęba koferdamem (jest to specjalna guma, która utrzymuje się na zębach przy pomocy odpowiednich klamer) – izolacja ta poprawia komfort pacjenta w trakcie leczenia i wyniki tego leczenia.

Diagnostyka radiologiczna jest nieodzownym elementem leczenia kanałowego, pozwala poznać stan tkanek okołowierzchołkowych, kształt i liczbę korzeni oraz lokalizację ujść kanałów. Leczenie kanałowe powinno być poprzedzone zdjęciem radiologicznym, w trakcie leczenia wykonywane jest od jednego do trzech zdjęć rvg, kontrole wykonuje się średnio co rok przez ok. 5 lat.

Maria INGLOTDentysta KrakówDentysta Kraków